Wspomnienia o Śląsku w Agorze Bytom

To już ostatnie dni, w czasie których będzie można obejrzeć w galerii Agora Bytom niezwykłą wystawę „Moje pierwsze M”. Tytułowe „M” to magiczne i ważne miejsca, które wspominają znani i lubiani Ślązacy.

agora-bytom-wystawa-moje-pierwsze-m

Dla Agory Bytom to wyjątkowa wystawa. Od początku września mieszkańcy odwiedzający galerię oglądają zdjęcia i poznają historie ludzi, którzy są związani ze Śląskiem. Wspomnieniami – niekiedy bardzo osobistymi – podzielili się m.in. słynny polski grafik Marian Oslislo, łuczniczka Grażyna Wojciechowska, która startowała na paraolimpiadzie w Londynie, wokalista Jacek Silski czy utalentowany lekkoatleta Marek Plawgo.

– „Moje pierwsze M” to 21 historii i wspomnień osób ze Śląska, silnie związanych z Bytomiem, Chorzowem, Tarnowskimi Górami czy Rudą Śląską – mówi Mirosław Cechowski, dyrektor galerii Agora Bytom. – Tych opowieści nie znajdziemy nigdzie indziej. Dlatego warto wykorzystać ostatnie dni września i zobaczyć tę wystawę.

Przywiązani do Śląska

Bohaterami „Mojego pierwszego M” są muzycy, aktorzy, sportowcy, artyści estradowi i ludzie mediów. Wspólny mianownik wystawy to silna więź, jaka ich łączy z regionem. Ślązacy sięgają pamięcią w daleką przeszłość, wspominają dzieciństwo i czasy młodości. Wystawa ma nostalgiczny charakter, ale jest przy okazji kopalnią wiedzy o sławnych mieszkańcach Śląska.

Marian Oslislo tęskni za małą knajpką Foxtrot, gdzie słuchał jazzu, wspomina, jak grał w fusbal, kiedy cały świat zachwycał się Beatlesami, i odwiedza w pamięci ogród oraz sad, w którym zbierał owoce na dżem i kompot. Hokeista Marek Stebnicki – ośmiokrotny mistrz Polski, który reprezentował kraj w pucharach Europy i walczył na mistrzostwach świata – opowiada o pierwszych krokach w drużynie Polonia Bytom i o tym, że lodowisko było dla niego drugim domem. Z kolei piłkarz Jacek Trzeciak mówi o Bytomiu przez pryzmat jego mieszkańców. Bez nich, przyjaźnie nastawionych do siebie i innych bytomian, nie byłoby tym samym miejscem.

– Wielu bohaterów wystawy to mieszkańcy Bytomia. Wciąż są silnie związani z miastem i chętnie tutaj wracają. Dziennikarka Anna Popek sama przyznaje, że odwiedza Bytom tak często, jak to tylko możliwe – mówi Mirosław Cechowski.

Wystawę „Moje pierwsze M” można obejrzeć w galerii na Poziomie w Agorze Bytom od 3 września do 1 października. Wstęp wolny

,

No comments yet.

Dodaj komentarz