Lotos Jazz Festiwal Bielska 15. Zadymka Jazzowa w Galerii Sfera

Już po raz 15 zadymi muzycznie w Bielsku-Białej! 29 stycznia rusza Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa, impreza uznawana za najlepszy polski festiwal jazzowy.

bielska-zadymka-jazz

Światowej sławy muzycy

Od 29 stycznia do 3 lutego wystąpią: Monika Borzym, Donny McCaslin, Henryk Miśkiewicz, Kenny Garrett, Gregoire Maret, Terri Lyne Carrington, US3, Gretchen Parlato, Benny Golson, Beata Przybytek oraz Bruut! Większość koncertów odbędzie się w Galerii Sfera, która od 8 lat jest współorganizatorem tego niezwykłego wydarzenia.

Koncerty w Galerii Sfera

30 stycznia „Bitwa saksofonistów – Altissimo!”, w której wezmą udział Henryk Miśkiewicz i jego gość specjalny – trębacz Michael Patches Stewart, a także Kenny Garrett.

Henryk Miśkiewicz to zdobywca dwóch Fryderyków. Wszystkie jego płyty nominowane były do Fryderyków, on sam został nagrodzony za całokształt pracy muzycznej prestiżowymi nagrodami Mateusza oraz Oskarem Jazzowym. Koncertował na wielu festiwalach w Europie, grał z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. Koncertował również z Joe Lovano i Orkiestrą Paula Kuhna.

Kenny Garrett uważany jest za najlepszego altowego saksofonistę świata. Na przestrzeni swojej ponad trzydziestoletniej kariery występował u boku wielkich muzyków jazzowych. Angażował się w wiele artystycznych projektów i grywał w licznych zespołach, jednak jego najdłuższą muzyczną przygodą była pięcioletnia współpraca z Milesem Davisem. Saksofon Garretta słychać na ponad 50 płytach.

31 stycznia “Klimaty Jazzu – a Man and a Woman”, podczas których usłyszymy Gregoire Maret (polska premiera płyty „Gregoire Maret”) oraz Terri Lyne Carrington (światowa premiera płyty „Money Jungle”).

Gregoire Maret to szwajcarski wirtuoz harmonijki ustnej. Nagrywał płyty z niewiarygodnie dużą liczbą znanych muzyków. Album “The Way Up” nagrany wraz z Pat Metheny Group otrzymał nagrodę Grammy za najlepszy współczesny album jazzowy. Wiosną 2012 roku ukazała się jego pierwsza płyta solowa zatytułowana „Gregoire Maret”.

Terri Lyne Carrington jest amerykańską wokalistką, kompozytorką i perkusistką. Naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku siedmiu lat. W wieku jedenastu lat otrzymała stypendium na amerykańskiej uczelni Berklee College of Music, gdzie w 2003 roku uzyskała honorowy tytuł doktora, obecnie zaś jest tam wykładowcą. W 2012 roku otrzymała nagrodę Grammy w kategorii „Best Jazz Vocal Album” za płytę „The Mosaic Project”.

1 lutego „Okolice Jazzu” i koncert zespołu US3.

US3 to czołowy przedstawiciel światowego acid jassu, czyli mieszanki jazzu i hip hopu okraszonego elementami elektroniki. Charakterystyczną cechą ich muzyki jest obecność trąbki oraz fortepianu. Grupa powstała w 1991 roku, w Londynie. W 1994 roku Brytyjczycy odnieśli sukces piosenką „Cantaloop (Flip Fantasia)”, hiphopową przeróbką klasycznego souljazzowego utworu „Cantaloupe Island” z repertuaru Herbie′ego Hancocka. Od tego czasu nagrywają płyty rozchodzące się w setkach tysięcy egzemplarzy i koncertują na całym świecie.

3 lutego koncert otwarty Beaty Przybytek.

Beata Przybytek to wokalistka i pianistka, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2002 roku wygrała konkurs 29. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Jej kariera wokalna zaowocowała do tej pory czterema albumami: „You Don’t Know What Love Is”, „The Island”, „Wonderland” oraz „I’m Gonna Rock You”.

6 Responses to

 1. cozy autumn 9 października 2023 at 09:32 #

  cozy autumn

Trackbacks/Pingbacks

 1. ฝาก ถอนเงิน สล็อตวอเลท ไม่มีขั้นต่ำ - 19 maja 2023

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: silesia.centers.pl/aktualnosci/lotos-jazz-festiwal-bielska-15-zadymka-jazzowa-w-galerii-sfera/ […]

 2. รีวิวมือถือ - 26 sierpnia 2023

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: silesia.centers.pl/aktualnosci/lotos-jazz-festiwal-bielska-15-zadymka-jazzowa-w-galerii-sfera/ […]

 3. cartel oil company - 6 września 2023

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: silesia.centers.pl/aktualnosci/lotos-jazz-festiwal-bielska-15-zadymka-jazzowa-w-galerii-sfera/ […]

 4. website - 23 października 2023

  … [Trackback]

  […] Here you will find 77101 additional Info on that Topic: silesia.centers.pl/aktualnosci/lotos-jazz-festiwal-bielska-15-zadymka-jazzowa-w-galerii-sfera/ […]

 5. führerschein kaufen original - 1 listopada 2023

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: silesia.centers.pl/aktualnosci/lotos-jazz-festiwal-bielska-15-zadymka-jazzowa-w-galerii-sfera/ […]

Dodaj komentarz